Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Van 17°C
Hafif Yağmurlu
Van
17°C
Hafif Yağmurlu
Paz 17°C
Pts 18°C
Sal 19°C
Çar 21°C

Tarık Ertuş:”Başkale İÇİN GELİNCİK SINIR KAPISI ŞART”

Tarık Ertuş:”Başkale İÇİN GELİNCİK SINIR KAPISI ŞART”
4 Nisan 2022 12:45

Tarık Ertuş:”bAŞKale İÇİN GELİNCİK SINIR KAPISI ŞART”

İş insanı Tarık Ertuş Van Başkale gelincik sınır kapısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Tek isteğimiz ilçemizin kalkınmasına katkıda bulunmak, ilçemize sahip çıkmaktır.”

Hikmetullah Yetkin ile yaptığı röportajd İş İnsanı Tarık Ertuş: “Bu anlamda 2010 yılı bir dönüm noktasıdır. 2010 yılı öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek gerekiyor. 2010’dan önce Başkalemiz, Türkiye’nin en şanslı ilçelerinden biriydi. Kazan kazan mantığıyla herkesin istifadesi sağlanırdı. Bu sınır ticareti ilçemizi ihya etmişti. 2010 yılı öncesi Başkale Van’ın en zengin ilçelerinden biriydi.”

“Gelincik Sınır Kapısı’nın açılması Başkale için hayati önemdedir.”

” Evet, o dönemde kazanılan paralarla Başkale’li hemşerilerimizin birçoğu Van’da yatırım yaptı. Başkale şu an ise ekonomik anlamda en kötü ilçelerden biri konumunda. Güvenlik gerekçesiyle sınırın kapatılması ile birlikte, insanlar adeta sudan çıkmış balığa döndü. Yıllardır at sırtında getirdiği ürünlerle geçinen insanımız, ciddi bir mağduriyet yaşadı.
Her ilçenin kendine has özellikleri vardır. İlçemizin güçlü ve zayıf yönlerini düşündüğümüzde yaptığımız swot analizi önemlidir. Başkale’nin elbette ki güçlü yanları ve fırsatları vardır.
1992-93 yıllarında açık olan gelincik sınır kapısı vesilesiyle, Tekirdağ’a kadar birçok insan istifade ediyordu. Bir buçuk yıl açık kaldıktan sonra kapatılan sınır kapısı, büyük mağduriyetlere neden oldu. İlçemiz için hatta Van ve ülkemiz için önemli bir kazanç kapısı ola Gelincik Sınır Kapısı mutlaka açılmalıdır.”

“Türkiye’nin ikinci Pamukkale’si olarak nitelendirilen muhteşem travertenlerimiz var. ”

“Başkale’nin değerlendirilmesi gereken doğal yeraltı ve yerüstü kaynakları vardır. Türkiye’nin ikinci Pamukkale’si olarak nitelendirilen muhteşem travertenlerimiz var. Doğduğum yer olan Dereiçi köyündeki bu doğa harikasına ciddi anlamda turist çekilebilir. Yine Yavuzlar köyünde bulunan ve peri bacaları bilinen ve Kapadokya’dan yola çıkılarak Vanadokya olarak anılan turizm harikasını barındırıyoruz. Türkiye’de ender görülen doğal güzelliklerden birisi olan bu bölgeye yerli ve yabancı turist akışı sağlanabilir.”

“Tarım ve hayvancılığın yanı sıra süt ve süt ürünlerinde Başkale ön plana çıkıyor.”

“Türkiye’nin en fazla küçükbaş hayvan sayısı Van’da bulunuyor, ilçeler arasında ise Başkale ön sıralarda yer alıyor. 1990’lı yıllarda şu anki mevcut sayının 2 katı koyun vardı ancak göçlerle birlikte ne yazık ki küçükbaş hayvan sayımız azaldı. Bugün yine de önemli bir hayvan varlığına sahibiyiz dolayısıyla özellikle küçükbaş olmak üzere hayvancılık yapılabilir. Geniş arazilere sahip ilçemizde önemli oranda tarım ürünleri elde edilebilir.

Şu anda yün para etmediği için köylüler çöpe atıyor. Oysa bugün Avustralya’da Merinos Vadisi’nde yün işlemeciliği ile yüzden fazla inovatif ürün elde ediliyor. Başkale’de yün işlemeciliği ile ilgili işletme açılırsa, özellikle kadın istihdamına yönelik önemli bir adım atılmış olur.

Bildiğiniz gibi genç nüfusun fazla olduğu ilçemizde önemli oranda bir işsizlik söz konusudur. Açılacak yeni işletmelerin ciddi bir istihdam kapısı olacağına inanıyorum. Başkale’de ciddi bir süt varlığı bulunuyor ancak süt ve süt ürünlerinin ekonomiye kazandırılması konusunda yeterince istifade edilemiyor. İlkel şartlarda süt sağımı yapılıyor. Başkale’de kurulacak bir süt toplama merkezi veya başta peynir olmak üzere süt ve süt ürünleri ile ilgili bir fabrikanın kurulması çok şeyi değiştirecektir. Eskiden ilçede mandıracılar vardı şu anda yok.”

“Yün işlemeciliği ve oniks taşı özellikle kadın istihdamına katkı sunulabilir.”

“Yüzüklerde ve teşbihlerde kullanılan ve ayrılık ve şans taşı olarak bilinen oniks taşı ilçemizede çıkmaktadır. Yüzyıllar sonra fosilleşerek ortaya çıkan bu değerimizi işleyebiliriz. Açılacak atölyelerde el işlemeciliği ile kadın istihdamının önü açılabilir. Endemik bir bitki türü olan sirname de değerlendirilebilir.
Yeraltı ve yerüstü kaynakları, turizm değerleri ile tarım ve hayvancılık faktörleri dikkate alınarak tüm bu değerlerimiz kalkınma ajansları ve kooperatifçilik aracılığıyla yerel ve kırsal kalkınma sağlanabilir. İlgili kurumlarla işbirliği önemlidir. Başkale projelerle el atılması gereken bir ilçemizdir.”

“Coğrafya kaderdir ama coğrafyadaki imkanlardan ve imtiyazlardan istifade etmemek kader değildir.”

“Bir silikon vadisi olamayız. Coğrafya kaderdir deniyor ama coğrafyadaki imkanlardan ve imtiyazlardan istifade etmemek kader değildir. Mevcut imkanlardan istifade edilirse yerel ve kırsal kalkınma modeli ile Başkale’nin kalkınabileceğini düşünüyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum.”dedi.

Nayifoğlu ve Mia İnşaat Şirketi yönetim kurulu başkanı Tarık(Talat) Ertuş kimdir?
“1972 Yılında Van’ın Başkale ilçesi, Dereiçi (Skiyanıs) köyünde doğdu. Eğitim hayatını Başkale’de tamamladıktan sonra iş hayatına atılan Ertuş, birçok sosyal sorumluluk projesinin yanı sıra, taahhüt sektöründe iş hayatını sürdürmektedir. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü NAİFOĞLU ve MİA İnşaat Şirketleri. ile ilçenin alt yapı hizmetlerinin inşasında başarılı işlere imza atan iş insanı Tarık (Talat) Ertuş Van’da taahhüt, inşaat ve madencilik sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.